Audio & video studio

Historické šelakové desky na CD/mp3

+ Upozornění

K digitalizaci těchto desek stačí nejen CD kvalita, ale plně dostačující je i 22,05 kHz. Ukládání na formát DVD-video má v tomto případě smysl snad jen pokud nechceme používat knihovnu audiosouborů s obrázkovými náhledy v PC nebo přenosném zařízení, kapacita CD nám nestačí a chceme mít vše na jednom disku.

Upozorňuji, že formát DVD audio už dnes není běžně podporván a většina DVD přehrávačů jej neumí přehrávat. Je třeba hifi přehrávač (např. OPPO BDP - který umí přehrávat i SACD). Také pro přehrávání v PC je třeba mít příslušný program a dekodér. Návod na přehrávání DVD-audio. Pokud si nejste jisti kompatibilitou, rád vám zašlu audio DVD k testování. - sbalit

Historické desky jsou nejstarší gramofonové desky z časů našich babiček a prababiček. Objevují si již od konce 19. století, kdy ještě soupeřily o přízeň zákazníků s fonoválci a fanogramy. I když se experimentovalo s různými materiály, většinou jsou to silné, neohebné a těžké desky ze šelaku, které se snadno rozbijí. Ty se u nás vydávaly současně s již vinylovými deskami až do začátku 60. let. Přehrávaly se silnými, většinou ocelovými jehlami, které se musily často měnit. Nahrávky na nich se vyznačují vysokým stupněm zašumění a šelestem, zvl. v případě kdy byl použit levný, nekvalitní materiál.

Většina těchto desek ze šelaku je obvykle na 78 otáček a neobsahuje více, než dvě kratké skladby. Jen výjimečně se vyskytují také dlouhohrající šelakové LP nebo EP desky. Existují i různé nejstarší desky z jiných materiálů a desky s hloubkovým přehráváním od středu ven (Pathé) - tyto nepřehrávám.

Převod těchto desek nabízím jen na objednávku pro velkoodběratele a sběratele na objednávku. Dodací doba je cca 3-4 týdny, podle množství desek. Převod je prováděn na speciálních zařízeních pro digitalizaci historických desek, neboť i když je některé běžné dostupné gramofony dnes také umí přehrávat, nezajišťují výbornou kvalitu.

již za 250 Kč