Audio & video studio

Převod VHS a dalších videokazet na DVD, mp4

+ Technické detaily

První magnetofonové videokazety přišly na trh v roce 1976. Nejdříve systém Betamax a velmi brzy poté známý VHS s o něco většími kazetami. Ten sice neposkytoval takovou kvalitu záznamu, nicméně na kazety VHS se dala zaznamenat mnohem delší nahrávka a mnohem rychleji se i převíjely. Díky tomu VHS u zákazníků rychle zvítězil a Betamax nahradil.

U nás se první videorecordery a videopůjčovny objevily až v roce 1985, ale velkého rozšíření se dočkaly až po roce 1989. VHS se používal i pro malé kamery, i když zde mu konkuroval od poloviny 80. let vylepšený systém Video8, později Hi8 (stereo) s menšími kazetami a delším záznamem. Tyto analogové systémy byly koncem 80. let vylepšeny na vyšší standardy (stereo) superVHS-C a Hi8. Používaly až do začátku nového milénia, když je vystřídaly kazety pro digitální záznam.

Digitální videokazety miniDV (dříve DVC) byly v roce 1995 vyvinuty pro záznam digitálního videa. Vedle maličkých miniDV kazet pro malé kamery se v roce 1999 objevil nový typ kazet video8, rovněž s digitálním DV kodekem a pro standardní rozlišení nahrávky. Výhodou zase byla delší doba záznamu. Někdy pro roce 2007 nakonec přibyly i verze těchto kazet pro záznam videa "HD ready" (HDV) - tyto kazety přehrávám pouze ve formátu SD videa. V té době ale bylo už používání kazet překonané. Po komerně neúspěšných kamerách pro záznam na DVD přišly už kamery pro záznam na paměťové karty).

Výjimečně se používaly i velké DV kazety (DV-CAM) s mnohem větší kapacitou - u velkých TV kamer. Také zde se začaly vyrábět i vylepšená verze kazet HDV, která umožňovala již vyšší datový tok a nadstandardní rozlišení "HD ready". Tyto kazety nepřehrávám.

Zejména k archivaci videokazet byl zpočátku vyvinut formát video CD (VCD s MPEG1 v roce 1993) a později zdokonalené super video CD (SVCD s MPEG2). Od roku 1996 však bylo video CD již postupně nahrazováno DVD s vyšší kapacitou. Většina DVD přehrávačů ho také umí přehrát. Formáty video CD jsou již dnes zastaralé a překonané a vzhledem k nízké ceně DVD nemají už dávno význam. Je ale samozřejmě možné je také vypálit. Na VCD se vejde cca 60 minut, na SVCD jen 35 minut.

Na DVD se vejde 2-3 hodiny záznamu, na BD (blue ray) až 8 hodin záznamu v SD kvalitě a až 2 hodiny 45 minut v HD kvalitě. Na dvouvrstné disky DVD nebo BD pak jednou tolik. Časy jsou samozřejmě přibližné, s ohledem na stupeň komprese MPEG2. Na BD lze uložit více SD videa nejen vzhledem k jeho kapacitě, ale i možnosti použít modernější kodek MPEG4/H.264, který DVD video formát nepodporuje.

Rozlišení v HD je pro digitalizaci kazet zbytečné, neboť na uvedených kazetách stejně video v HD rozlišení není (s výjimkou HDV kazet). Jedinou výhodou je, že na BD uložíme o něco delší nahrávku, než na DVD DL. Nevýhodou zase mohou být o něco vyšší náklady a menší kompatibilita a horší případná editace. Blue ray je primárně určeno spíše k archivaci HD nahrávek. Na DVD je uloženo video v klasickém formátu MPEG2 PAL nebo NTSC, které je zabaleno v kontejneru VOB. Na blue-ray může být uloženo také v MPEG2 nebo novějším MPEG4 H.264. Zde jsou soubory zabalené v kontejneru BDAV .M2TS.

V případě datových formátů volba formátu a kvalita závisí na tom, v jaké kvalitě je vaše video, jaký formát váš přehrávač podporuje a jaký monitor pro přehrávání používáte. Velkou výhodou datového formátu je (zvláště u moderních kodeků jako H.264, Xvid, Matroška aj.) výrazně menší velikost souborů. Tento formát je určen především pro přehrávání v mobilních zařízeních a PC, avšak i mnoho stolních přehrávačů a televizorů dnes už umí takové soubory přehrávat - např. přímo z USB flešek či paměťových karet. - sbalit

Přehrávám kazety velké VHS, malé analogové kazety pro kamery - VHS-C, dále kazety video8 / Hi8 a digitální kazety Digital8 / miniDV. Kazety typu miniDVD nahrané v americkém systému NTSC nepřehrávám.

Velké kazety VHS mohou mít délku i více, než 4 hodiny, kazety video8 a Hi8 mají 60-120 minut, kazety VHS-C délku poloviční ve standardním (SP) režimu. Kazety digital8 mají stejnou velikost i pásek jako starší video8 - pouze jiné označení a obvykle délku 60-120 minut nahrané ve standardním režimu. Miniaturní kazety miniDV mají obvykle délku 60 minut v SP režimu.

Oba typy mohou být nahrány i v prodloužených režimech (EP), podle druhu použité kamery. Přehrávání těchto kazet je bez záruky z důvodu možné nekompatibility záznamů kamer a recorderů různých výrobců, zejména u kazet miniDV (obvykle to však není problém).

Nahrávky z videokazet uložíme ve formátu video DVD, BD nebo tak datovém, jako populární mp4, Xvid, H.264 apod. Pokud je nahrávka rozdělena na více částí nebo obsahuje tituly z více kazet, obsahuje DVD také jednoduché menu včetně náhledů a popisků. Kromě jednoduchého DVD menu je v ceně zahrnuto uložení na značkový DVD (DL) disk s textovým potiskem na přání.

podle typu, již za 100-250 Kč